Crown Verity CV-PZ-36-MB Mobile Series Triple-Deck Pizza Oven Liquid Propane - 42,500 BTU
Shop all Crown Verity
SKU:
CV-PZ-36-MB-LP
MPN:
CV-PZ36-MB
picture
picture
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 1-2 Weeks
Warranty
Commercial design services
  • Ships fully assembled
  • 304 stainless steel construction
  • Requires two 20 lb. propane tanks
  • Mobile triple-deck design
  • 42,500 BTU output
  • 36" volcano stone surface
Weight435 LBS
Height53 (H)
Width58 (W)
Depth28.5 (D)
ManufacturerCrown Verity
BTU42500
Base StyleMobile
Fuel TypeLiquid Propane
Power TypeLiquid Propane
Weight435 LBS
Height53 (H)
Width58 (W)
Depth28.5 (D)
ManufacturerCrown Verity
BTU42500
Base StyleMobile
Fuel TypeLiquid Propane
Power TypeLiquid Propane
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • ETL Sanitation Listed certification
  • NSF Certified certification
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"