Crown Verity CV-PZ-36-TT Table Top Series OutDoor Triple-Deck Pizza Oven Liquid Propane - 85,000 BTU
Shop all Crown Verity
SKU:
CV-PZ-36-TT-LP
MPN:
CV-PZ36-TT
Commercial design services
Crown Verity CV-PZ-36-TT offers three 10" pizza chambers on a 35-1/2" stone surface for outdoor pizza production. The propane unit delivers 85,000 BTU, ships assembled, and meets ETL/NSF standards.
  • Volcano stone ensures even heat
  • 304 stainless steel resists corrosion
  • Needs two 20 lb. propane tanks
  • 85,000 BTU for rapid baking
  • 36" tabletop saves space
  • Triple-deck holds three 10" pizzas
Weight370 LBS
Height33 (H)
Width55 (W)
Depth26 (D)
ManufacturerCrown Verity
BTU85,000 BTU
Base StyleCountertop
Fuel TypeLiquid Propane
Power TypeLiquid Propane
Weight370 LBS
Height33 (H)
Width55 (W)
Depth26 (D)
ManufacturerCrown Verity
BTU85,000 BTU
Base StyleCountertop
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"