Crown Verity CV-PZ-48-MB Mobile Series Quadruple-Deck Pizza Oven Liquid Propane - 55,000 BTU
Shop all Crown Verity
SKU:
CV-PZ-48-MB-LP
MPN:
CV-PZ48-MB
Commercial design services
Crown Verity CV-PZ-48-MB Mobile Series pizza oven offers four 10" pizza capacity on a 47-1/2" x 16" stone surface with four burners, piezo ignition, and 55,000 BTU.
  • 304 stainless steel, mobile
  • Holds four 10" pizzas
  • Ships assembled, NSF & ETL certified
  • Mobile 48" quad-deck pizza oven
  • 55,000 BTU LP power
  • 47-1/2" x 16" volcano stone surface
Weight526 LBS
Height53 (H)
Width70 (W)
Depth28.5 (D)
ManufacturerCrown Verity
BTU55000
Base StyleMobile
Fuel TypeLiquid Propane
Power TypeLiquid Propane
Weight526 LBS
Height53 (H)
Width70 (W)
Depth28.5 (D)
ManufacturerCrown Verity
BTU55000
Base StyleMobile
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"