Dean Industries 3FPRG50T-NG 50 Lbs. Stainless Steel Natural Gas Dean PowerRunner Fryer - 120,000 BTU
SKU:
3FPRG50T-NG
MPN:
3FPRG50T
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
  • Millivolt control, temp probe for precise heat
  • Stainless steel frypots, doors, cabinets for durability
  • Three 50 lb frypots for high-volume frying
  • 120,000 BTU natural gas for rapid recovery
  • Built-in filtration kit for oil savings
Weight610 LBS
Height45 (H)
Width46.5 (W)
Depth30.78 (D)
ControlsMillivolt
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Fat Capacity (approximate)50 Lbs. Each
FilterBuilt-In
Filter TypeGas Floor Fryers
Fry PotStainless Steel
Fryer Quantity3 Fryer Pots
Total BTU120,000 BTU
With or without basket liftsWithout Basket(s)
ManufacturerDean Industries
Amps8
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
Weight610 LBS
Height45 (H)
Width46.5 (W)
Depth30.78 (D)
ControlsMillivolt
FilterBuilt-In
Filter TypeGas Floor Fryers
Fry PotStainless Steel
Fryer Quantity3 Fryer Pots
Total BTU120,000 BTU
ManufacturerDean Industries
Amps8
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
Certifications
  • cCSAus Certified certification
  • CSA Flame certification
  • CSA Star certification
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Restaurant Fryers
  • Gas Fryer
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Restaurant Fryers
  • Gas Fryer
Related products
picture
Quantum WRC-1848-3G 37.5" H x 48" W x 18" D 3 Shelves 2 U Shaped Handles Open Base Utility Cart
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco FSS-300 30" W x 30" D 14 Gauge 304 Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Work Table
Pro IconFree shipping
Yanco MS-106YL 6.5" Dia. Yellow Melamine Round Narrow Rim Milestone Plate
Cadco BLS-4HTR-2 67.87" H Stainless Steel Bakerlux TOUCH Heavy-Duty Convection Oven - 16 Amps
Chef Master 40030CM Silicone Mr. Bar-B-Q Bristle Basting Bottle
Metro 2160NK4 60" W Epoxy Coated Gray Wire Super Erecta Shelf
Omcan USA 13412 #26 Brass Tagliatelle Pasta Die
Fri-Jado 9384537 Shelf Insert Tray
Omcan USA 44277 18" x 24" x 0.50" Thick Purple Rigid Cutting Board