Dinex DXPDHOR20UP 33"W x 25-9/32"D x 59-15/32"H Aluminum Alloy Room Service Cart
Shop all Dinex Meal Delivery Cart
SKU:
DXPDHOR20UP
MPN:
DXPDHOR20UP
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Dinex DXPDHOR20UP cart is 33" W x 25-9/32" D x 59-15/32" H, holds 20 trays, and is made of aluminum alloy. It has swivel casters, CSA certification, and suits hospitals, hotels, and kitchens.
  • Open compartment for quick access
  • Four swivel casters, two brakes for stability
  • CSA certified for safety compliance
  • Aluminum alloy for corrosion resistance
  • Angle slides secure trays for transport
  • Holds 20 trays, 15" x 20", high capacity
Weight60 LBS
Height59.76 (H)
Width25.22 (W)
Depth32.97 (D)
ConstructionAluminum
ManufacturerDinex
MaterialAluminum
Dimensions25.28 32.94 59.4
Certifications
  • CSA Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
picture
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo