DoughXpress D-TXE-2-18-W 18.19" W x 25.13" H x 24.69" D White Electro-Mechanical Automatic 2 Start Buttons Tortilla/Pizza Dough Press - 220 Volts, 1-Ph
Shop all DoughXpress Dough Press and Dough Docker
SKU:
D-TXE-2-18-W
MPN:
D-TXE-2-18-W
picture
picture
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
DoughXpress D-TXE-2-18-W offers precise pressing with 18" aluminum platens and independent heating up to 450°F for consistent dough.
  • 220 volts, 1-Ph, 3100 Watts, 15 amps, NEMA 6-2
  • Digital timer and temperature controls for cycles
  • 18" heated platens to 450°F for fast pressing
  • Infinite thickness adjustment for dough control
  • Electro-mechanical operation with two start buttons
Weight240 LBS
Height25.13 (H)
Width18.19 (W)
Depth24.69 (D)
Filter TypeTortilla Presses
FinishWhite
OperationAutomatic
Power TypeElectric
ManufacturerDoughXpress
Amps15
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage220v
Item TypeTortilla Press
Weight240 LBS
Height25.13 (H)
Width18.19 (W)
Depth24.69 (D)
Filter TypeTortilla Presses
FinishWhite
OperationAutomatic
Power TypeElectric
ManufacturerDoughXpress
Amps15
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage220v
Item TypeTortilla Press
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadmanual
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Made in USA certification
  • Restaurant Equipment
  • Food Preparation
  • Dough Equipment
  • Dough Press and Dough Docker
  • Restaurant Equipment
  • Food Preparation
  • Dough Equipment
  • Dough Press and Dough Docker
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"