DoughXpress D-TXM-2-18-W 22" W x 31.38" H x 30.63" D Manual White Powder Pull Down Handle Tortilla/Pizza Dough Press - 220 Volts, 1-Ph
Shop all DoughXpress Dough Press and Dough Docker
SKU:
D-TXM-2-18-W
MPN:
D-TXM-2-18-W
picture
picture
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
DoughXpress D-TXM-2-18-W manual dough press offers consistent 18" presses with aluminum platens that heat to 450°F.
  • Pull-down handle design reduces fatigue
  • 18" diameter aluminum platens heat to 450°F
  • Infinite thickness adjustment for consistent sizes
  • Digital timer and temperature controls for repeatability
Weight235 LBS
Height31.38 (H)
Width22 (W)
Depth30.63 (D)
Filter TypeTortilla Presses
FinishWhite Powder
OperationManual
Power TypeElectric
ManufacturerDoughXpress
Amps15
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage220v
Item TypeTortilla Press
Weight235 LBS
Height31.38 (H)
Width22 (W)
Depth30.63 (D)
Filter TypeTortilla Presses
FinishWhite Powder
OperationManual
Power TypeElectric
ManufacturerDoughXpress
Amps15
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage220v
Item TypeTortilla Press
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadmanual
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Made in USA certification
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"