Duke 1056D-14410-14 Stainless Steel Double-Deck Overshelf
Shop all Duke Table Mounted Overshelves
SKU:
1056D-14410-14
MPN:
1056D-14410-14
Commercial design services
Duke 1056D-14410-14 stainless steel double-deck overshelf mounts to work tables and measures 144" W x 10" D x 26" H. It features two 14 gauge shelves with 8" spacing and 1" dia. tubular supports for durable organization.
  • Fits 133"–144" work tables to maximize prep area
  • 1" dia. tubular supports for rigid mounting
  • 144" W x 10" D double-deck stainless steel overshelf, NSF compliant
  • 8" shelf spacing for organized storage
  • 14 Gauge construction for durability
Weight120 LBS
Height26 (H)
Width144 (W)
Depth10 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)10"
Gauge14 Gauge
Number of Shelves2 Shelves
ShelvesDouble
Width (side - side)133" - 144"
Filter TypeShelves
Weight120 LBS
Height26 (H)
Width144 (W)
Depth10 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)10"
Gauge14 Gauge
Number of Shelves2 Shelves
ShelvesDouble
Width (side - side)133" - 144"
  • Table Mounted Overshelves
Related products
picture
Advance Tabco TA-45 25" W x 25" H x 25" D Aluminum Glass Rack Slides
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco SS-1-1719-7 17" W x 19" D x 7.5" H 18 Gauge 304 Stainless Steel 1-Compartment Smart Series Drop-In Sink
Pro IconFree shipping
Univex 1012238 Sweet Dough Beater For 12 Qt. Bowl
RP CAP022 CAP TUBE .044 X 144 W/DRIER TO INCLUDE 1 044 FIL
Glastender SSRC-20 20" W Stainless Steel Single Speed Rail Locking Cover