Duke 314-24108-10R 108" W Galvanized Base 14 Gauge Work Table
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
314-24108-10R
MPN:
314-24108-10R
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Duke 314-24108-10R work table has a 14 gauge 300 series stainless steel top with a 10" backsplash and marine edge for food-safe prep. The 108" x 24" unit has a galvanized open base, undershelf, meets NSF standards, and supports heavy use.
  • 36" work height for ergonomic prep
  • NSF certified for foodservice compliance
  • Supports heavy use, 174 pounds shipping weight
  • 108" W stainless steel top, 14 Gauge
  • Galvanized undershelf and posts for durability
  • 10" backsplash with marine edge
Weight174 LBS
Height36 (H)
Width108 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)24" Deep
Splash Height10" Backsplash
Table Edge TypeCountertop / Marine Edge
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)108" Wide
ManufacturerDuke
Filter TypeWork Tables
Weight174 LBS
Height36 (H)
Width108 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)24" Deep
Splash Height10" Backsplash
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)108" Wide
ManufacturerDuke
Filter TypeWork Tables
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Work Tables with Undershelf
  • Restaurant Equipment
  • Work Tables with Undershelf
Related products
picture
Advance Tabco DS-12-108 108" W x 12" D x 34" H Stainless Steel 18 Gauge Double Overshelf
Pro IconFree shipping
picture
Vollrath N37312 60" W Full-Service Single-Sided Stainless Steel NSF2 (2011) Single Deck Classic Cafeteria Breath Guard