Duke 314-24120-5R 120" W Galvanized Base Unspecified Work Table
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
314-24120-5R
MPN:
314-24120-5R
Commercial design services
Built for continuous service, the duke 314-24120-5R work table has a 120" x 24" stainless steel top with a 5" backsplash and galvanized undershelf. It supports heavy workloads at 36" height, meets NSF, and weighs 228 pounds.
  • Galvanized undershelf and posts for storage
  • 36" working height for ergonomic use
  • NSF certified for foodservice compliance
  • 120" wide stainless steel top for prep areas
  • 5" backsplash protects walls
  • 24" deep workspace maximizes surface
Weight228 LBS
Height36 (H)
Width120 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)24" Deep
Splash Height5" Backsplash
Table Edge TypeRounded / Rolled / Bullnose Edge
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)120" Wide
ManufacturerDuke
Filter TypeWork Tables
Weight228 LBS
Height36 (H)
Width120 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)24" Deep
Splash Height5" Backsplash
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)120" Wide
  • Work Tables with Undershelf