Duke 314-2424-10R 24" W x 24" D Galvanized Steel 14 Gauge Open with Undershelf Work Table
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
314-2424-10R
MPN:
314-2424-10R
Commercial design services
Duke 314-2424-10R stainless steel work table measures 24" x 24" with a 10" backsplash and 36" height. It has a 14 gauge 300 series top that meets NSF and CSA criteria.
  • NSF certified for foodservice
  • 36" work height for prep
  • Open base speeds cleaning and access
  • 24" W x 24" D 14-gauge 300 series top
  • Galvanized undershelf supports tools
  • 10" backsplash with marine edge
Weight68 LBS
Height36 (H)
Width24 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)24" Deep
Splash Height10" Backsplash
Table Edge TypeSquare / Flat
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)24" Wide
ManufacturerDuke
Filter TypeWork Tables
Weight68 LBS
Height36 (H)
Width24 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)24" Deep
Splash Height10" Backsplash
Table Edge TypeSquare / Flat
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)24" Wide
  • Work Tables with Undershelf