Royal Range RDCM-48-LP 48" Stainless Steel Liquid Propane Cheesemelter Delux Series - 40,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Cheese Melters
SKU:
RDCM-48-LP
MPN:
RDCM-48
Commercial design services
  • Chromed rack with 2-position guides
  • 40,000 BTU output
  • CSA and NSF certified, made in USA
  • 48" stainless steel exterior
  • Manual control with pilot
  • Two adjustable infrared burners
Weight210 LBS
Height19 (H)
Width48 (W)
Rack Positions2
Total BTU40,000 BTU
Width (side - side)37" - 48"
ManufacturerRoyal Range of California
Weight210 LBS
Height19 (H)
Width48 (W)
Rack Positions2
Total BTU40,000 BTU
Width (side - side)37" - 48"
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Cheese Melter
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Cheese Melter
Select an Option
  • Natural Gas
Related products
picture
Quantum WDWB1424C 24" W x 14" D Chrome Finish Wall Mount Cantilever Single Shelf
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco FLG-307 84" W x 30" D Galvanized Base 14 Gauge Adjustable Undershelf Work Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco SKG-240 30" W x 24" D Stainless Steel 16 Gauge Open with Undershelf Work Table