Duke 314-30108-5R 108" W Galvanized Base Unspecified Work Table
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
314-30108-5R
MPN:
314-30108-5R
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Duke's 314-30108-5R work table features a 108" x 30" stainless steel top with a 5" riser and galvanized undershelf for durability.
  • NSF certified for foodservice use
  • Open base design enables fast cleaning
  • 36" work height supports ergonomic
  • 108" W stainless steel top for heavy prep
  • Galvanized undershelf maximizes storage
  • 5" backsplash reduces splash and maintains hygiene
Weight224 LBS
Height36 (H)
Width108 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)30" Deep
Splash Height5" Backsplash
Table Edge TypeSquare / Flat Edge
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)108" Wide
ManufacturerDuke
Filter TypeWork Tables
Weight224 LBS
Height36 (H)
Width108 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)30" Deep
Splash Height5" Backsplash
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)108" Wide
ManufacturerDuke
Filter TypeWork Tables
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Work Tables with Undershelf
  • Restaurant Equipment
  • Work Tables with Undershelf