Duke 314-30120-2R 120" W Galvanized Base 14 Gauge Work Table
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
314-30120-2R
MPN:
314-30120-2R
zoom
Commercial design services
Duke 314-30120-2R stainless steel table features a 120"x30" 14-gauge top, 1-1/8"H riser, 1-1/2" backsplash, galvanized base, undershelf, 36" height, and NSF certification for kitchens.
  • 36" height meets ergonomic standards
  • Galvanized undershelf/posts for storage
  • NSF certified for food service
  • 120" x 30" stainless steel top for prep
  • 1-1/8"H riser, 1-1/2" backsplash for spills
  • 14 gauge 300-series stainless resists wear
Weight242 LBS
Height36 (H)
Width120 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)30" Deep
Splash Height1-1/2" Backsplash / Upturn
Table Edge TypeRounded / Rolled / Bullnose Edge
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)120" Wide
ManufacturerDuke
Filter TypeWork Tables
Weight242 LBS
Height36 (H)
Width120 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)30" Deep
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)120" Wide
ManufacturerDuke
Filter TypeWork Tables
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Work Tables with Undershelf
  • Restaurant Equipment
  • Work Tables with Undershelf