Advance Tabco WSS-16-31-FM 31" W x 16" D x 32.5" H 16 Gauge 304 Stainless Steel Wall Mounted Service Sink
Shop all Advance Tabco Utility Sink
SKU:
WSS-16-31-FM
MPN:
WSS-16-31-FM
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco's WSS-16-31-FM wall-mounted sink is 31" wide, 16" deep, with a 12" bowl and 8-1/2" backsplash.
  • NSF certified for sanitation compliance
  • 8" OC faucet holes; faucet not included
  • Wall-mount design with flanged feet
  • 31" W x 16" D compact footprint
  • 12" deep bowl with 3-1/2" drain
  • 16 gauge Type 304 stainless steel
Weight75 LBS
Height42.5 (H)
Width31 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front to back)15" - 19"
Bowl Height (rim to drain)12" Deep
Bowl Width (left to right)20" & Up
FaucetFaucet Not Included
StyleFreestanding
ManufacturerAdvance Tabco
Weight75 LBS
Height42.5 (H)
Width31 (W)
Depth19.5 (D)
FaucetFaucet Not Included
StyleFreestanding
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Utility Sink
  • Commercial Sink
  • Utility Sink