Duke 314-30144-2R 30" D x 144" W Stainless Steel 14 Gauge Work Table with Undershelf and 1.5" Backsplash
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
314-30144-2R
MPN:
314-30144-2R
Commercial design services
Duke 314-30144-2R stainless steel work table features a 144" x 30" 14-gauge Type 300 top with a 1.5" backsplash and rounded bullnose edge for food prep.
  • Rounded bullnose edge for safety
  • 36" work height for ergonomics
  • NSF certified for kitchen compliance
  • 144" W x 30" D heavy 14 gauge top
  • Galvanized undershelf for storage
  • 1.5" backsplash prevents spills
Weight284 LBS
Height36 (H)
Width144 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)30" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash Height1.5" Backsplash / Upturn
Table Edge TypeRounded / Rolled / Bullnose
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)144" Wide