Duke 314-36120-5R 120" W Galvanized Base Unspecified Work Table
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
314-36120-5R
MPN:
314-36120-5R
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Duke 314-36120-5R stainless steel work table is 120" wide, 36" deep, and 36" high, with a 5" backsplash. It features a durable 300 series stainless top, rounded bullnose edge, and a galvanized open base that supports heavy loads.
  • Rounded bullnose edge protects from cuts
  • Galvanized undershelf increases durability
  • NSF certified for food safety
  • 120" wide stainless steel top for prep
  • 5" backsplash reduces contamination risk
  • 36" deep workspace for equipment access
Weight285 LBS
Height36 (H)
Width120 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)36" Deep
Splash Height5" Backsplash
Table Edge TypeRounded / Rolled / Bullnose Edge
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)120" Wide
ManufacturerDuke
Filter TypeWork Tables
Weight285 LBS
Height36 (H)
Width120 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)36" Deep
Splash Height5" Backsplash
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)120" Wide
ManufacturerDuke
Filter TypeWork Tables
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Work Tables with Undershelf
  • Restaurant Equipment
  • Work Tables with Undershelf
Related products
picture
Quantum 2454SS 54" W x 24" D Stainless Steel Solid Shelf