Duke 314-3648-10R 48" W Galvanized Base 14 Gauge Work Table
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
314-3648-10R
MPN:
314-3648-10R
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Duke 314-3648-10R stainless steel work table measures 48" wide, 36" deep, and 36" high with a 10" backsplash. The 14 gauge top has a rounded edge for food contact. The galvanized base supports 125 pounds and meets NSF and CSA standards.
  • Rounded bullnose edge prevents cuts
  • 36" height matches standard prep station ergonomics
  • 48" wide 14 gauge stainless top enhances durability
  • Galvanized undershelf maximizes storage
  • 10" backsplash with marine edge protects against spills
Weight125 LBS
Height36 (H)
Width48 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)36" Deep
Splash Height10" Backsplash
Table Edge TypeRounded / Rolled / Bullnose Edge
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)48" Wide
ManufacturerDuke
Filter TypeWork Tables
Weight125 LBS
Height36 (H)
Width48 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)36" Deep
Splash Height10" Backsplash
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)48" Wide
  • Work Tables with Undershelf
Related products
picture
Quantum WR54-2460SG 60" W x 24" D x 54" H Galvanized Steel Solid Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco CG-60 60" W 16 Gauge Stainless Steel Corner Guard
Pro IconFree shipping
Advance Tabco KMG-300 30" W x 30" D 16 Gauge 304 Stainless Steel Work Table
Advance Tabco SW-120 120" W Stainless Steel Double Hooks Pot Rack
Advance Tabco VSS-364 48" W x 36" D Stainless Steel Base 14 Gauge Flat Top Work Table with Undershelf
Hatco GRS-24-E 24" W Stainless Steel Freestanding Glo-Ray Heated Shelf - 250 Watts