Quantum WR54-2460SG 60" W x 24" D x 54" H Galvanized Steel Solid Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR54-2460SG
MPN:
WR54-2460SG
Commercial design services
  • Supports up to 400 pounds of weight
  • Includes four solid shelves for ample space
  • Ideal for commercial kitchen environments
  • Durable galvanized steel construction
  • Stationary design for stable storage
  • NSF certified for food safety compliance
Weight136 LBS
Height54 (H)
Width24 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)24"
Filter TypeStarter Shelving Units
MaterialGalvanized Steel
Width (side - side)60"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
StyleStationary
CastersWithout Casters
ConstructionStationary
FinishGalvanized Steel
Weight136 LBS
Height54 (H)
Width24 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)24"
MaterialGalvanized Steel
Width (side - side)60"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
StyleStationary
CastersWithout Casters
ConstructionStationary
FinishGalvanized Steel
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Advance Tabco CG-60 60" W 16 Gauge Stainless Steel Corner Guard
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco KMG-300 30" W x 30" D 16 Gauge 304 Stainless Steel Work Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco SW-120 120" W Stainless Steel Double Hooks Pot Rack
Advance Tabco VSS-364 48" W x 36" D Stainless Steel Base 14 Gauge Flat Top Work Table with Undershelf
Hatco GRS-24-E 24" W Stainless Steel Freestanding Glo-Ray Heated Shelf - 250 Watts