Duke 314S-2460-10R 60" W Stainless Steel Base 14 Gauge Work Table
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
314S-2460-10R
MPN:
314S-2460-10R
Pro Icon
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Warranty
Commercial design services
Durable 60" stainless steel work table with a 24" deep 14 gauge Type 300 top and 10" backsplash, designed for NSF compliance. It features a stainless steel undershelf, rolled bullnose edge, and 36" height, supporting heavy prep workflows.
  • Rounded bullnose edge reduces wear
  • Stainless steel undershelf for organized storage
  • NSF certified for kitchen
  • 60" x 24" 14-gauge Type 300 stainless top
  • 36" work height for ergonomic prep
  • 10" backsplash with marine edge for splash protection
Weight116 LBS
Height36 (H)
Width60 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)24" Deep
Splash Height10" Backsplash
Table Edge TypeRounded / Rolled / Bullnose Edge
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)60" Wide
ManufacturerDuke
Filter TypeWork Tables
Weight116 LBS
Height36 (H)
Width60 (W)
Depth24 (D)
Depth (front - back)24" Deep
Splash Height10" Backsplash
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)60" Wide
  • Work Tables with Undershelf