Duke 314S-30144 30" D x 144" W Stainless Steel Work Table with Undershelf
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
314S-30144
MPN:
314S-30144
Commercial design services
Engineered for heavy-duty kitchen workflows, the Duke 314S-30144 stainless steel work table measures 30" deep by 144" wide and stands 36" high.
  • Rounded bullnose edge for safe handling
  • Open base with stainless undershelf
  • NSF certified for foodservice use
  • Stainless steel 30" deep 144" wide work surface
  • 300 Series stainless steel top resists corrosion
  • 36" height for ergonomic prep
Weight289 LBS
Height36 (H)
Width144 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)30" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash HeightFlat Top (Without Backsplash)
Table Edge TypeRounded / Rolled / Bullnose
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)144" Wide
ManufacturerDuke
Weight289 LBS
Height36 (H)
Width144 (W)
Depth30 (D)
Depth (front - back)30" Deep
Filter TypeWork Tables
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)144" Wide
  • Work Tables with Undershelf
Related products
picture
Quantum 3072C 72" W x 30" D Chrome Plated Finish Wire Shelf