Quantum WC14-CB2424C 24" W x 24" D Chrome Plated Finish Cantilever Single Shelf Post Wall Mount
Shop all Quantum Wall Mounted Restaurant Shelving
SKU:
WC14-CB2424C
MPN:
WC14-CB2424C
picture
picture
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Quantum WC14-CB2424C wall-mount shelf offers a 24" W x 24" D chrome-plated surface with two 14" posts and 24" cantilevers for secure storage. It meets NSF standards, weighs 18 pounds, and supports commercial kitchen workflows.
  • NSF certified for foodservice compliance
  • Cantilever design maximizes storage space
  • Durable chrome finish resists corrosion and simplifies cleaning
  • 14" posts ensure stable wall support
  • 24" W x 24" D shelf supports bulk cookware
Weight18 LBS
Height14 (H)
Width24 (W)
Depth24 (D)
Depth (front - back)24"
Filter TypeWall Shelves
FinishChrome
Width (side - side)24"
ManufacturerQuantum
Weight18 LBS
Height14 (H)
Width24 (W)
Depth24 (D)
Depth (front - back)24"
Filter TypeWall Shelves
FinishChrome
Width (side - side)24"
ManufacturerQuantum
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wall Mount Shelving
  • Restaurant Shelving
  • Wall Mount Shelving
Related products
Quantum 3072C 72" W x 30" D Chrome Plated Finish Wire Shelf