Duke 314S-3030-10R 30" W x 30" D Stainless Steel 14 Gauge Open with Undershelf Work Table
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
314S-3030-10R
MPN:
314S-3030-10R
Commercial design services
Duke 314S-3030-10R stainless steel work table measures 30" x 30" with a 10" backsplash and 36" height.
  • Open base allows easy cleaning and access
  • Stainless undershelf boosts storage capacity
  • 30" x 30" 14-gauge Type 300 stainless top resists corrosion
  • 36" height meets ergonomic workstation needs
  • 10" backsplash with marine edge prevents splash
Weight81 LBS
Height36 (H)
Width30 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)30" Deep
Splash Height10" Backsplash
Table Edge TypeCountertop / Marine
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)30" Wide
ManufacturerDuke
Filter TypeWork Tables
Weight81 LBS
Height36 (H)
Width30 (W)
Depth30 (D)
Depth (front - back)30" Deep
Splash Height10" Backsplash
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)30" Wide
  • Work Tables with Undershelf