Advance Tabco STFC-12-132 132" W Stainless Steel Stationary Food Shield
Shop all Advance Tabco Sneeze Guards
SKU:
STFC-12-132
MPN:
STFC-12-132
zoom
Commercial design services
Advance Tabco STFC-12-132 food shield, 132" W x 12" D x 18" H, has heat-tempered glass, NSF-compliant side panels, supports 100 lbs on the top shelf, and includes a center support leg.
  • Includes center support leg for stability
  • 3/8" top glass supports 100 pounds load
  • Countertop, single-sided full-service design
  • 132" stainless steel frame for durability
  • 1/4" side panels 18" deep meet NSF
  • 3/8" heat tempered front glass for safety
Weight447 LBS
Height18 (H)
Width132 (W)
Depth12 (D)
ServiceFull-Service
Width (side - side)129" - 134"
ManufacturerAdvance Tabco
Length132"
StyleSingle Sided
Service TypeFull Service
Weight447 LBS
Height18 (H)
Width132 (W)
Depth12 (D)
ServiceFull-Service
Width (side - side)129" - 134"
ManufacturerAdvance Tabco
Length132"
StyleSingle Sided
Service TypeFull Service
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Salad Bar Equipment and Accessories
  • Sneeze Guards
  • Sneeze Guards