Duke 314S-36132-2R 36" D x 132" W Stainless Steel 14 Gauge Work Table with Undershelf and 1.5" Backsplash
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
314S-36132-2R
MPN:
314S-36132-2R
Pro Icon
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Warranty
Commercial design services
Duke 314S-36132-2R stainless steel work table measures 36" deep by 132" wide, using 14 gauge 300 series stainless for the top and undershelf.
  • Rounded bullnose edge for safety
  • Stainless undershelf maximizes storage
  • NSF certified for commercial foodservice use
  • 36" D x 132" W stainless steel work surface
  • 1.5" backsplash prevents spills
  • 14 Gauge Type 300 stainless top for durability
Weight308 LBS
Height36 (H)
Width132 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)36" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash Height1.5" Backsplash / Upturn
Table Edge TypeRounded / Rolled / Bullnose
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)132" Wide
ManufacturerDuke
Weight308 LBS
Height36 (H)
Width132 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)36" Deep
Filter TypeWork Tables
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)132" Wide
  • Work Tables with Undershelf