Duke 314S-3660-10R 60" W Stainless Steel Base 14 Gauge Work Table
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
314S-3660-10R
MPN:
314S-3660-10R
Commercial design services
Duke 314S-3660-10R stainless work table measures 60" x 36" with a 10" backsplash and 14 gauge Type 300 stainless steel top.
  • 36" work height for ergonomic prep
  • Stainless steel undershelf for storage
  • NSF certified for compliance
  • 60" x 36" Type 300 stainless steel top
  • 10" backsplash with marine edge for spills
  • 14 Gauge 14/300 construction for durability
Weight158 LBS
Height36 (H)
Width60 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)36" Deep
Splash Height10" Backsplash
Table Edge TypeRounded / Rolled / Bullnose Edge
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)60" Wide
ManufacturerDuke
Filter TypeWork Tables
Weight158 LBS
Height36 (H)
Width60 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)36" Deep
Splash Height10" Backsplash
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)60" Wide
  • Work Tables with Undershelf
Related products
picture
Advance Tabco ES-243 25" H Stainless Steel Base Equipment Stand