SABA SBB-24-48GSS 48.88" W Stainless Steel Glass Door Back Bar Cooler - 115 Volts
Shop all SABA Bar Refrigeration
SKU:
SBB-24-48GSS
MPN:
SBB-24-48GSS
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
  • Self-contained side-mounted refrigeration
  • Digital temperature control: 33°F to 38°F
  • Efficient 11.8 cu. ft. / 335 liters
  • LED interior lighting for visibility
  • Dual glass doors for access
Weight260 LBS
Height35.63 (H)
Width48.88 (W)
Depth24.38 (D)
Depth (front - back)22 - 26 Inches
Door Qty2
Door SwingSwing
Door TypeGlass
Exterior FinishStainless Steel
Refrigerant TypeR-134a
Refrigeration LocationSelf-Contained, Side Mounted
Top FinishStainless Steel
Width (side - side)23 - 58 Inches
ManufacturerSABA
Amps6.4
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Dimensions28 52 43
Weight260 LBS
Height35.63 (H)
Width48.88 (W)
Depth24.38 (D)
Door Qty2
Door SwingSwing
Door TypeGlass
Exterior FinishStainless Steel
Refrigerant TypeR-134a
Top FinishStainless Steel
ManufacturerSABA
Amps6.4
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Dimensions28 52 43
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadmanual
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • NSF Certified certification
  • SABA
  • SABA Bar Refrigeration
  • SABA
  • SABA Bar Refrigeration
Related products
Quantum 3636GY 36" W x 36" D Gray Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelf
Pro IconFree shipping
Quantum DSS405 Bin Divider for Use with SSB425, SSB445, SSB465 and SSB485
Pro IconFree shipping
Advance Tabco ES-243 25" H Stainless Steel Base Equipment Stand
Advance Tabco 7-PS-50 17.25" W x 15.25" D Wall Mounted Hand Sink
Advance Tabco SFG-245 60" W x 24" D Stainless Steel Base 16 Gauge Work Table