Duke 316-30144-2R 30" D x 144" W Stainless Steel Work Table with Undershelf and 1.5" Backsplash
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
316-30144-2R
MPN:
316-30144-2R
Commercial design services
Duke 316-30144-2R stainless steel work table is 144" wide, 30" deep, and 36" high. It features a 1.5" backsplash, rounded edge, and galvanized undershelf for support.
  • 36" height suits ergonomic workstations
  • 30" D x 144" W stainless steel work surface enhances prep capacity
  • Galvanized undershelf supports heavy storage and resists corrosion
  • 1.5" backsplash prevents splashes and simplifies cleaning
Weight284 LBS
Height36 (H)
Width144 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)30" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash Height1.5" Backsplash / Upturn
Table Edge TypeRounded / Rolled / Bullnose
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)144" Wide
ManufacturerDuke
Weight284 LBS
Height36 (H)
Width144 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)30" Deep
Filter TypeWork Tables
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)144" Wide
ManufacturerDuke
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Work Tables with Undershelf
  • Restaurant Equipment
  • Work Tables with Undershelf