Duke 316S-24120 24" D x 120" W Stainless Steel Work Table with Undershelf
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
316S-24120
MPN:
316S-24120
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Built for busy kitchens, the Duke 316S-24120 stainless steel work table features a 24" deep, 120" wide top with a rounded edge and a stainless steel undershelf for storage.
  • NSF certified for sanitation compliance
  • Rounded edge reduces wear on linens
  • Open base with stainless posts for cleaning
  • 24" D x 120" W 300-series stainless top
  • Stainless undershelf for storage
  • 36" work height for ergonomic prep
Weight196 LBS
Height36 (H)
Width120 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)24" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash HeightFlat Top (Without Backsplash)
Table Edge TypeRounded / Rolled / Bullnose
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)120" Wide
ManufacturerDuke
Weight196 LBS
Height36 (H)
Width120 (W)
Depth24 (D)
Depth (front - back)24" Deep
Filter TypeWork Tables
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)120" Wide
ManufacturerDuke
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Work Tables with Undershelf
  • Restaurant Equipment
  • Work Tables with Undershelf
Related products
picture
Quantum WR54-1436GY-5 36" W x 14" D x 54" H Gray Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Empress HT 400031 9.06" x 9.45" Natural Single fold Towel (16 Packs of 250 Sheets Per Case)