Quantum WR54-1436GY-5 36" W x 14" D x 54" H Gray Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR54-1436GY-5
MPN:
WR54-1436GY-5
Commercial design services
  • Vented design enhances airflow
  • NSF certified for food safety
  • Compact dimensions fit various spaces
  • Durable gray epoxy antimicrobial finish
  • Supports up to 700 pounds
  • Five adjustable wire shelves
Weight52 LBS
Height54 (H)
Width14 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)14
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)36" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight52 LBS
Height54 (H)
Width14 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)14
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)36" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Rosseto SG005 20" Dia. Black Round Tempered Glass Display Surface
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Akita ACB-60 60" W Stainless Steel 2 Drawers Refrigerated Chef Base Equipment Stand - 115 Volts
Univex 1030104 40 Qt. Stainless Steel Bowl
Manitowoc IYF2100C 30" W Air-Cooled Cube Style Indigo NXT QuietQube Ice Maker - 115 Volts
Micro Matic 4342A-3 14" x 0.19" Bore Shank Assembly
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf