Duke 416-30120-5R 30" D x 120" W Stainless Steel Work Table with Undershelf and 5" Backsplash
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
416-30120-5R
MPN:
416-30120-5R
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Duke 416-30120-5R stainless steel work table measures 120" wide by 30" deep with a 36" height and a 5" backsplash. The stainless top and galvanized undershelf ensure NSF-certified durability for heavy-duty foodservice.
  • 36" standard work height for ergonomic workflow
  • Galvanized undershelf for durable storage
  • Stainless steel 30" deep top for sanitary prep
  • 5" backsplash prevents wall splatter
  • 120" wide work surface for high-volume operations
Weight245 LBS
Height36 (H)
Width120 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)30" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash Height5" Backsplash
Table Edge TypeRounded / Rolled / Bullnose
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)120" Wide
ManufacturerDuke
Weight245 LBS
Height36 (H)
Width120 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)30" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash Height5" Backsplash
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)120" Wide
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Work Tables with Undershelf
  • Restaurant Equipment
  • Work Tables with Undershelf