Duke 416-30132-2R 30" D x 132" W Stainless Steel Work Table with Undershelf and 1.5" Backsplash
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
416-30132-2R
MPN:
416-30132-2R
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Duke 416-30132-2R stainless steel work table measures 132" wide, 30" deep, and 36" high. It features a 1.5" backsplash, 1-1/8"H riser, flat edge, and galvanized undershelf.
  • Open base eases sanitation access
  • Galvanized undershelf for durable storage
  • Square flat edge for easy cleanup
  • NSF-certified 36-inch working height
  • 1.5" backsplash reduces spillover
  • 132" x 30" 400 series stainless top
Weight263 LBS
Height36 (H)
Width132 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)30" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash Height1.5" Backsplash / Upturn
Table Edge TypeSquare / Flat Edge
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)132" Wide
ManufacturerDuke
Weight263 LBS
Height36 (H)
Width132 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)30" Deep
Filter TypeWork Tables
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)132" Wide
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Work Tables with Undershelf
  • Restaurant Equipment
  • Work Tables with Undershelf