New Age 21524ES36P 24"W x 15"D x 36"H 400 Lbs. Aluminum Stationary Equipment Stand with Undershelf
Shop all New Age Work Tables and Stations
SKU:
21524ES36P
MPN:
21524ES36P
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
New Age 21524ES36P aluminum stand measures 24" x 15" x 36" with two adjustable shelves, each holding 400 pounds. Ideal for commercial kitchens, it has an open-base design for corrosion resistance and easy cleaning. Made in the USA.
  • Made in USA for reliability
  • Aluminum top and undershelf for corrosion resistance
  • Open base design for easy cleaning
  • 24" W x 15" D for tight kitchens
  • 400 Lbs. capacity per shelf
  • 36" H work surface at ergonomic height
Weight17 LBS
Height36 (H)
Width24 (W)
Depth15 (D)
Base ConstructionAluminum
Depth (front - back)12" - 18" Deep
Filter TypeEquipment Stands
Top ConstructionAluminum
Width (side - side)24" - 27" Wide
ManufacturerNew Age
Weight17 LBS
Height36 (H)
Width24 (W)
Depth15 (D)
Base ConstructionAluminum
Filter TypeEquipment Stands
Top ConstructionAluminum