Duke 416-30144-5R 30" D x 144" W Stainless Steel 16 Gauge Work Table with Undershelf and 5" Backsplash
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
416-30144-5R
MPN:
416-30144-5R
Pro Icon
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Warranty
Commercial design services
Duke 416-30144-5R stainless steel work table measures 144" wide, 30" deep, and 36" high with a 5" backsplash. It has a 16 gauge top and rounded edge for durability.
  • Rounded bullnose edge protects staff
  • Galvanized undershelf increases storage
  • NSF certified for commercial foodservice
  • Durable 16 Gauge Type 400 stainless steel top
  • 5" backsplash prevents spills
  • 144" width supports extensive prep runs
Weight287 LBS
Height36 (H)
Width144 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)30" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash Height5" Backsplash
Table Edge TypeRounded / Rolled / Bullnose
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)144" Wide
ManufacturerDuke
Weight287 LBS
Height36 (H)
Width144 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)30" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash Height5" Backsplash
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)144" Wide
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Work Tables with Undershelf
  • Restaurant Equipment
  • Work Tables with Undershelf
Related products
picture
Advance Tabco 94-2-36 44" W 14 Gauge Stainless Steel Base Regaline Sink
Pro IconFree shipping
picture
Ultrafryer B-E20-18-2-UCP 39" W Stainless Steel Electric UltraGold Fryer - 208 Volts 3-Ph
Pro IconFree shipping
Thunder Group PLIS6904RD 6" x 9" Red Information Symbol Sign
Hatco 7QT-LID 7 Qt. Round Hinged And Notched Lid
Connerton A-1F-NG 31.25" W Stainless Steel Natural Gas Floor Model Griddle and Overfire Broiler Combination - 102,000 BTU