Ultrafryer B-E20-18-2-UCP 39" W Stainless Steel Electric UltraGold Fryer - 208 Volts 3-Ph
Shop all Ultrafryer Commercial Electric Fryers
SKU:
B-E20-18-2-UCP
MPN:
B-E20-18-2-UCP
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Handle high-volume frying with the Ultrafryer B-E20-18-2-UCP, a stainless steel electric fryer with two 18" vats, each holding 70-110 pounds.
  • Stainless steel vat and cabinet with casters
  • Thermostatic controls with electronic ignition
  • ENERGY STAR qualified, CSA and NSF certified
  • Dual 20kW elements for rapid heat-up
  • Built-in UltraClear Plus filtration system
  • 18" vats hold 70–110 pounds each
Weight568 LBS
Height40.82 (H)
Width39 (W)
Depth39.77 (D)
ControlsThermostatic
Exterior FinishStainless Steel
Fat Capacity (approximate)110 Lbs. Each
FilterBuilt-In
Filter TypeElectric Floor Fryers
Fry PotStainless Steel
Fryer Quantity(2) Tanks
With or without basket liftsWithout Basket(s)
ManufacturerUltrafryer
Amps112
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage208v
Item TypeElectric Floor Fryers
Weight568 LBS
Height40.82 (H)
Width39 (W)
Depth39.77 (D)
ControlsThermostatic
Exterior FinishStainless Steel
FilterBuilt-In
Fry PotStainless Steel
Fryer Quantity(2) Tanks
ManufacturerUltrafryer
Amps112
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage208v
Item TypeElectric Floor Fryers
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadmanual
Certifications
  • cCSAus Certified certification
  • CE Certified certification
  • CSA Flame certification
  • ENERGY STAR® certification
  • NSF Certified certification
  • Ultrafryer
  • Ultrafryer Commercial Electric Fryers
  • Ultrafryer
Related products
picture
National Public Seating HDT3-2448B 37.25" H x 48" W x 24" D Rectangular Wood Butcherblock Top Heavy Duty Steel Table
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco EG-2424 24" W x 24" D Green Epoxy Coated Special Value Wire Shelving
Pro IconFree shipping
Advance Tabco 94-2-36 44" W 14 Gauge Stainless Steel Base Regaline Sink
Advance Tabco BSW2-120-B-SB 31.81" W Vinyl Covered Steel Electric Portable Hot Food Buffet Table
Hatco GRHDH-3PD 45.5" W Stainless Steel 3 Shelf Countertop Glo-Ray Heated Display Case - 120 Volts