Duke 416S-24108 108" W Stainless Steel Base 16 Gauge Work Table
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
416S-24108
MPN:
416S-24108
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Built for kitchen use, the Duke 416S-24108 108" stainless steel work table features a 16 gauge, type 400 stainless top with a rounded edge and a stainless undershelf for storage.
  • Open base with stainless steel posts
  • Rounded bullnose edge for safety
  • NSF certified for food service use
  • 108" W x 24" D x 36" H stainless steel top
  • Stainless steel undershelf for storage
  • 16 Gauge Type 400 stainless steel surface
Weight174 LBS
Height36 (H)
Width108 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)24" Deep
Splash HeightFlat Top (Without Backsplash)
Table Edge TypeRounded / Rolled / Bullnose Edge
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)108" Wide
ManufacturerDuke
Filter TypeWork Tables
Weight174 LBS
Height36 (H)
Width108 (W)
Depth24 (D)
Depth (front - back)24" Deep
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)108" Wide
ManufacturerDuke
Filter TypeWork Tables
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Work Tables with Undershelf
  • Restaurant Equipment
  • Work Tables with Undershelf