Advance Tabco 9-21-20-18RL 58" W x 28" D x 42" H 18 Gauge 304 Stainless Steel 1-Compartment Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 1 Compartment Sink
SKU:
9-21-20-18RL
MPN:
9-21-20-18RL
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
  • 18 gauge Type 304 stainless steel
  • 8" backsplash for splash protection
  • NSF certified for commercial use
  • 58" W x 28" D stainless steel construction
  • Left and right 18" drainboards for workflow
  • One-compartment 20" x 20" sink, 12" deep
Weight78 LBS
Height42 (H)
Width58 (W)
Depth28 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)20"
DrainboardsWith Left & Right Hand Drainboards
Overall Length58"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
Weight78 LBS
Height42 (H)
Width58 (W)
Depth28 (D)
Overall Length58"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 1 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 1 Compartment Sink
Related products
picture
Bar Maid CR-701 10" Plastic Superb Seal Bar Drain Extensions or Overflow Tube