Duke 416S-30108-2R 108" W Stainless Steel Base Unspecified Work Table
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
416S-30108-2R
MPN:
416S-30108-2R
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Warranty
Commercial design services
Duke 416S-30108-2R stainless steel work table measures 108" wide, 30" deep, and 36" high. It features a 1-1/8" riser and 1-1/2" backsplash, offering NSF-certified Type 400 durability for heavy kitchen use.
  • 400 Series Type 400 construction resists corrosion
  • 108" W 30" D stainless steel top for durability
  • Stainless steel undershelf and posts for storage
  • 1-1/8" H riser with 1-1/2" backsplash for spill control
Weight221 LBS
Height36 (H)
Width108 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)30" Deep
Splash Height1-1/2" Backsplash / Upturn
Table Edge TypeSquare / Flat Edge
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)108" Wide
ManufacturerDuke
Filter TypeWork Tables
Weight221 LBS
Height36 (H)
Width108 (W)
Depth30 (D)
Depth (front - back)30" Deep
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)108" Wide
ManufacturerDuke
Filter TypeWork Tables
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Work Tables with Undershelf
  • Restaurant Equipment
  • Work Tables with Undershelf
Related products
picture
Pro IconFree shipping
picture
Empress E30300 00065 9" White Uncoated Paper Plates (12 Packs of 100 Plates Per Case)
Pro IconFree shipping
Advance Tabco FMG-249 108" W x 24" D Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Work Table
Hatco HCWBIX-2DA 32" W Stainless Steel Drop-In Hot Cold Well - 120/208 Volts