SKU:
HV2120-2UU-TS
MPN:
HV2120-2UU-TS
Commercial design services
Mars Air Systems HV2120-2UU-TS titanium silver powder coated air curtain covers 120" openings with two 1 HP motors. It has a galvanized steel cabinet for 14 ft. doors, cETLus certification, and weighs 275 pounds.
  • cETLus certified for compliance
  • Designed for 220 volts 1-Ph and 50 Hertz
  • Unheated high-velocity airflow for 120" openings
  • (2) 1 HP motors ensure performance
  • Titanium silver powder coat resists corrosion
Weight275 LBS
FinishTitanium Silver Powder Coat
Width (side - side)120" - 131"
ManufacturerMars Air Systems
Phase1-Ph
Hertz50
Voltage220v
Weight275 LBS
Width (side - side)120" - 131"
ManufacturerMars Air Systems
Phase1-Ph
Hertz50
Voltage220v
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • Mars Air Systems
  • Mars Air Systems Air Curtains
  • Mars Air Systems
Related products
Empress E30300 00065 9" White Uncoated Paper Plates (12 Packs of 100 Plates Per Case)
Pro IconFree shipping
Advance Tabco FMG-249 108" W x 24" D Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Work Table
Pro IconFree shipping
Hatco HCWBIX-2DA 32" W Stainless Steel Drop-In Hot Cold Well - 120/208 Volts