Duke 416S-30132-5R 30" D x 132" W Stainless Steel Work Table with Undershelf and 5" Backsplash
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
416S-30132-5R
MPN:
416S-30132-5R
Commercial design services
Duke 416S-30132-5R stainless steel work table measures 132" wide by 30" deep and stands 36" high, featuring a 5" backsplash and stainless undershelf. Foodservice operators gain NSF-certified durability and open storage for heavy-use prep.
  • Stainless steel undershelf adds secure storage
  • 5" backsplash controls splash and hygiene
  • Open base
  • NSF-certified 36" work height for ergonomic prep
  • 30" deep surface maximizes workspace
  • 132" wide 400-series stainless steel top for durability
Weight266 LBS
Height36 (H)
Width132 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)30" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash Height5" Backsplash
Table Edge TypeSquare / Flat Edge
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)132" Wide
ManufacturerDuke
Weight266 LBS
Height36 (H)
Width132 (W)
Depth30 (D)
Depth (front - back)30" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash Height5" Backsplash
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)132" Wide
  • Work Tables with Undershelf
Related products
picture
Quantum WR63-3060GY-5 50" W x 30" D Epoxy Coated Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Quantum WR54-1436P 36" W x 14" D x 54" H Green Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
Bissell BG497 38" Wide Triple Brush Push Power Deluxe Sweeper
Advance Tabco TSS-366 72" W x 36" D Stainless Steel 14 Gauge Work Table
Yanco BA-505 16 Oz. 5.5" Dia. Melamine Round Bamboo Style Soup Bowl
Advance Tabco TMG-306 72" W x 30" D 304 Stainless Steel Top 16 Gauge Work Table