Quantum WR54-1436P 36" W x 14" D x 54" H Green Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR54-1436P
MPN:
WR54-1436P
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Vented design for air circulation
  • NSF certified for food safety
  • Compact dimensions fit various spaces
  • Durable green epoxy antimicrobial finish
  • Supports up to 700 pounds
  • Four adjustable wire shelves
Weight44 LBS
Height54 (H)
Width14 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)14
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)36" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight44 LBS
Height54 (H)
Width14 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)14
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)36" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Downloads
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Quantum WR63-3060GY-5 50" W x 30" D Epoxy Coated Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Bissell BG497 38" Wide Triple Brush Push Power Deluxe Sweeper
Pro IconFree shipping
Advance Tabco TSS-366 72" W x 36" D Stainless Steel 14 Gauge Work Table
Yanco BA-505 16 Oz. 5.5" Dia. Melamine Round Bamboo Style Soup Bowl
Advance Tabco TMG-306 72" W x 30" D 304 Stainless Steel Top 16 Gauge Work Table