Duke 416S-36120-5R 36" D x 120" W Stainless Steel 16 Gauge Work Table with Undershelf and 5" Backsplash
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
416S-36120-5R
MPN:
416S-36120-5R
Commercial design services
Duke 416S-36120-5R stainless steel work table measures 36" deep by 120" wide and 36" high with a 5" backsplash, 16/400 type 400 stainless top, rounded edge, and stainless undershelf.
  • Rounded bullnose edge for safe cleaning
  • Stainless undershelf maximizes storage
  • 36" x 120" stainless steel top for heavy-duty prep
  • 5" backsplash protects walls and hygiene
  • 16 Gauge Type 400 stainless resists corrosion
Weight285 LBS
Height36 (H)
Width120 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)36" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash Height5" Backsplash
Table Edge TypeRounded / Rolled / Bullnose
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)120" Wide
ManufacturerDuke
Weight285 LBS
Height36 (H)
Width120 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)36" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash Height5" Backsplash
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)120" Wide
  • Work Tables with Undershelf
Related products
picture
Quantum WR63-2430S 30" W x 24" D x 63" H Stainless Steel Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco ODS-12-96 96" W x 12" D x 26" H Stainless Steel 18 Gauge Double Overshelf
Pro IconFree shipping
Yanco DB-412 12" W Black Porcelain Rectangular Diamond Black Plate
Duke EP-6-CBPG 88" W Stainless Steel 6 Pan Mobile Enclosed Shelf Base Thurmaduke Steamtable
Omcan USA 47111 9.08" Dia. Red Electric Horizontal Home Line 250 Meat Slicer - 115 Volts