Duke 416S-36144-5R 36" D x 144" W Stainless Steel 16 Gauge Work Table with Undershelf and 5" Backsplash
Shop all Duke Work Tables with Undershelf
SKU:
416S-36144-5R
MPN:
416S-36144-5R
Commercial design services
Duke 416S-36144-5R stainless steel work table measures 144" wide by 36" deep with a 5" backsplash and 36" height. Made from 16 gauge 400 series stainless steel, it supports heavy prep workflows and resists corrosion.
  • Rounded bullnose edge for comfort and safety
  • Stainless steel undershelf maximizes storage
  • Open base
  • Heavy-duty 16 gauge Type 400 stainless top, NSF certified
  • 5" backsplash protects walls from spills
  • 144" W x 36" D for extended prep capacity
Weight337 LBS
Height36 (H)
Width144 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)36" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash Height5" Backsplash
Table Edge TypeRounded / Rolled / Bullnose
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)144" Wide
ManufacturerDuke
Weight337 LBS
Height36 (H)
Width144 (W)
Depth36 (D)
Depth (front - back)36" Deep
Filter TypeWork Tables
Splash Height5" Backsplash
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series400 Series
Width (side - side)144" Wide
  • Work Tables with Undershelf