Duke TCM-74SS-N7 74"W x 32"D x 36"H 8" Deep Stainless Steel Mobile Thurmaduke Cold Food Unit - 120 Volts 6.78 Amps
Shop all Duke Cold Food Table
SKU:
TCM-74SS-N7
MPN:
TCM-74SS-N7
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Transform your food service with the Duke TCM-74SS-N7 mobile cold food unit. This 74" wide, stainless steel table has an 8" deep design, providing space for your culinary creations while ensuring optimal temperature control.
  • NSF and CULUS certified
  • Spacious 8" food storage
  • Efficient R-448A refrigerant
  • Durable stainless steel
  • Refrigerated unit maintains temperature
  • Mobile design with casters
Weight518 LBS
Height36 (H)
Width74 (W)
Depth32 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Base DesignOpen Rear
Base FinishSpecify
Cooling TypeMechanically Cooled
Pan CapacityUnspecified
Top ConstructionStainless Steel Top
Working Height36"
ManufacturerDuke
Refrigerant TypeR-448A
StyleRefrigerated
Weight518 LBS
Height36 (H)
Width74 (W)
Depth32 (D)
Base DesignOpen Rear
Base FinishSpecify
Pan CapacityUnspecified
Working Height36"
ManufacturerDuke
Refrigerant TypeR-448A
StyleRefrigerated
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
  • UL EPH Classified certification
  • Food Holding and Warming Equipment
  • Cold Food Table
  • Cold Food Table