Duke TCM-88SS-N7 88" W Stainless Steel Refrigerated Thurmaduke Cold Food Unit - 120 Volts
Shop all Duke Cold Food Table
SKU:
TCM-88SS-N7
MPN:
TCM-88SS-N7
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Transform your food service with the Duke TCM-88SS-N7, an 88" wide stainless steel refrigerated cold food unit. Designed for efficiency, it features durable construction and casters for easy mobility, ensuring convenience in any setting.
  • NSF and CULUS certified for reliability
  • Includes casters for mobility
  • Efficient R-448A refrigerant usage
  • Durable stainless steel construction
  • Open base style for easy access
  • Refrigerated design for optimal food safety
Weight580 LBS
Height36 (H)
Width88 (W)
Depth32 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Base DesignOpen Rear
Base FinishSpecify
Cooling TypeRefrigerated
Overall Width (side - side)85" - 90"
Pan CapacityUnspecified
Refrigerant TypeR-448A
Top ConstructionStainless Steel
Working Height36"
ManufacturerDuke
Amps6.78
Phase1-Ph
Hertz60
StyleRefrigerated
Voltage120v
Weight580 LBS
Height36 (H)
Width88 (W)
Depth32 (D)
Base DesignOpen Rear
Base FinishSpecify
Cooling TypeRefrigerated
Pan CapacityUnspecified
Refrigerant TypeR-448A
Working Height36"
ManufacturerDuke
Amps6.78
Phase1-Ph
Hertz60
StyleRefrigerated
Voltage120v
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cULus Certified certification
  • NSF Certified certification
  • UL EPH Classified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"