Duke TEHF-74PG 74" W Stainless Steel 5 Pan Mobile Open Storage Base Thurmaduke Hot Food Unit
Shop all Duke Commercial Steam Table
SKU:
TEHF-74PG
MPN:
TEHF-74PG
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Transform your food service with the Duke TEHF-74PG, a 74" stainless steel hot food unit designed for efficiency. This mobile unit has an open storage base for five pans, ensuring easy access and organization.
  • Accommodates five pans for versatile use
  • Open storage base for quick access
  • CSA certified for safety and compliance
  • Durable stainless steel construction
  • Thermostatic control for precise heating
  • Mobile design for easy repositioning
Weight482 LBS
Height36 (H)
Width74 (W)
Depth32 (D)
Base FinishPainted
DesignOpen Storage Base
Overall Width (side - side)73" - 78"
Pan Capacity(5) Pan
Top ConstructionStainless Steel
Working Height36"
ManufacturerDuke
Filter TypeMobile
Weight482 LBS
Height36 (H)
Width74 (W)
Depth32 (D)
Base FinishPainted
DesignOpen Storage Base
Pan Capacity(5) Pan
Working Height36"
ManufacturerDuke
Filter TypeMobile
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • cULus Certified certification
  • UL EPH Classified certification
  • Food Holding and Warming Equipment
  • Commercial Steam Table
  • Commercial Steam Table
Related products
picture
Quantum WR63-2136BK 36" W x 21" D x 63" H Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Quantum DH8 12.37" W x 2" D x 8.62" H Chrome Plated Document Holder
Pro IconFree shipping
Advance Tabco TKMS-368 96" W x 36" D Stainless Steel Base 16 Gauge Work Table
Advance Tabco K-461A Install Collar
Advance Tabco PFS-24B 25.5" W Polymer Single-Sided Sleek Shield Food Shield
Advance Tabco SU-P-313 Replacement Top Food Shield
Advance Tabco DTC-S30-84L 83" W x 44" H x 30" D 14 Gauge Stainless Steel Legs Clean Straight Dishtable
Thunder Group CR005V 5.5" Dia. Ivory Melamine Round Wide Rim Plate