Connerton CN36-4-12G-NG 36" W Stainless Steel Natural Gas Restaurant Range with Standard Oven - 171,000 BTU
Shop all Connerton
SKU:
CN36-4-12G-NG
MPN:
CN36-4-12G
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Connerton cn36-4-12g natural gas range delivers 171,000 BTU from four burners and a 1" griddle top, with stainless steel sides and a standard oven for busy kitchens.
  • Standard oven for baking and roasting
  • Stainless Steel Front & Sides
  • Backriser with Hi-Shelf optimizes workflow
  • 36" wide gas range
  • Four burners + 1" griddle plate
  • 171,000 BTU total output
Weight440 LBS
Plate Thickness1"
TopGriddles
Total BTU171,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerConnerton
No of Burners4
Weight440 LBS
Plate Thickness1"
TopGriddles
Total BTU171,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerConnerton
No of Burners4
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Liquid Propane
  • Natural Gas
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"