Flash Furniture XU-A42-RND-GY-H-A-CAS-GG 42" Dia. Round 22.4" - 30.5" Adjustable Height Gray Activity Table
Shop all Flash Furniture School Furniture
SKU:
XU-A42-RND-GY-H-A-CAS-GG
MPN:
XU-A42-RND-GY-H-A-CAS-GG
picture
picture
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Optimize layouts with the Flash Furniture XU-A42-RND-GY-H-A-CAS-GG 42" round table, adjustable from 22.4" to 30.5". It has a durable laminate top, 400 lbs capacity, gray finish, and weighs 64.9 lbs for heavy use.
  • Gray finish matches interiors
  • 400 pounds load capacity
  • Lightweight 64.9 pounds for easy repositioning
  • 42" diameter supports group activities
  • Plastic laminate top resists stains
  • Adjustable 22.4"–30.5" height for ergonomic use
Weight64.9 LBS
Height30.5 (H)
Width42 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)42
Filter TypeTables
Top ConstructionPlastic Laminate
Top ShapeRound
Width (side - side)42"
ManufacturerFlash Furniture
Item TypeTables
Diameter42"
ShapeRound
ColorGray
Dimensions42 42 22.37
Weight64.9 LBS
Height30.5 (H)
Width42 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)42
Filter TypeTables
Top ShapeRound
Width (side - side)42"
ManufacturerFlash Furniture
Item TypeTables
Diameter42"
ShapeRound
ColorGray
Dimensions42 42 22.37
Downloads
  • Downloadmanual
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"