Garland G60-6R24RS 60" Natural Gas 6 Burner Range with Griddle / Broiler, Standard Oven, and Storage Base - 269,000 BTU
Shop all Garland Commercial Gas Range
SKU:
G60-6R24RS-NG
MPN:
G60-6R24RS
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
Transform your kitchen with the Garland G60-6R24RS 60" Natural Gas 6 Burner Range. This powerful unit features six 33,000 BTU burners, a raised griddle/broiler, and a standard oven, all designed for optimal efficiency and performance.
  • Standard oven with adjustable racks
  • Versatile 24" griddle/broiler included
  • CSA certified for safety and performance
  • High-capacity 269,000 BTU output
  • Durable stainless steel construction
  • Six powerful 33,000 BTU burners
Weight787 LBS
Height57 (H)
Width60 (W)
Depth34.5 (D)
Base(1) Standard Oven, (1) Storage Base
Exterior FinishStainless steel
Plate Thickness5/8"
TopGriddle
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerGarland
Oven TypeRestaurant Range
Total BTU269,000 BTU
Control TypeManual
No of Burners6
Power TypeNatural Gas
Weight787 LBS
Height57 (H)
Width60 (W)
Depth34.5 (D)
Exterior FinishStainless steel
Plate Thickness5/8"
TopGriddle
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerGarland
Oven TypeRestaurant Range
Total BTU269,000 BTU
Control TypeManual
No of Burners6
Power TypeNatural Gas
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cCSAus Certified certification
  • CSA Certified certification
  • CSA Flame certification
  • CSA Star certification
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Garland
  • Garland Commercial Gas Range
  • Garland
  • Garland Commercial Gas Range
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"