SKU:
ESM14SL48HC
MPN:
ESM14SL48HC
picture
picture
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • LED interior lighting
  • Two self-closing sliding doors
  • 115 volts, 3.5 amps, NEMA 5-15P connection
  • Front-breathing Free&Clear™ coil
  • R-290 hydrocarbon refrigeration
Weight285 LBS
Height48 (H)
Width47 (W)
Depth24 (D)
Compressor HP1/4 HP
Door TypeSliding Door(s)
Exterior FinishBlack
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationSelf-Contained, Bottom Mounted
ManufacturerHabco
Amps3.5
Phase1-Ph
Hertz60
Weight285 LBS
Height48 (H)
Width47 (W)
Depth24 (D)
Compressor HP1/4 HP
Door TypeSliding Door(s)
Exterior FinishBlack
Refrigerant TypeR-290
ManufacturerHabco
Amps3.5
Phase1-Ph
Hertz60
Certifications
  • cULus Certified certification
  • NSF Certified certification
  • Commercial Refrigeration
  • Merchandising and Display Refrigeration
  • Glass Door Merchandiser
  • Commercial Refrigeration
  • Glass Door Merchandiser
Related products
Quantum WC14-CB1472GY 72" W x 14" D Gray Epoxy Antimicrobial Finish Cantilever Single Shelf Post Wall Mount
Pro IconFree shipping
Quantum WR54-3660GY-5 60" W x 36" D Gray Epoxy Finish Includes 5 Wire Shelves Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
Rosseto BP400 14" Dia. Round Bamboo Natural Finish Display Surface
Advance Tabco VKG-305 60" W x 30" D 304 Stainless Steel Top 14 Gauge Work Table